הרחקת אנפיות בקר מפרדס חנה – הסיפור המלא

 

תושבי רחוב האורנים בפרדס חנה פנו אלינו לראשונה כשכבר היו מיואשים ותיארו מטרד קשה מאד. בעלי העסקים שם טענו שלקוחות כבר לא באים בגלל האנפות ה"מחרבנות להם על הראש". בסיור מקדים, התגלתה לנו תמונה קשה - כל השטח מכוסה בלשלשת וחלקי נוצות, כולל כל המכוניות החונות, גוזלים חולים ומלוכלכים מתרוצצים בעשרות בין המכוניות והאנשים, ליד פחי האשפה ובתוכם, גופות גוזלים המוטלות בכל מקום, צרעות וחתולים "חוגגים" על הגוזלים המתים האויר ספוג בצחנה כבדה ואבק נוצות. האוכלוסייה במקום נאמדה ביותר מאלפיים אנפות בוגרות ומאות רבות של גוזלים, איתם קיננו כמאתיים מגלנים עם עשרות גוזלים נוספים.

עצי האורן והאקליפטוס ששימשו כבית לאנפיות הבקר ולמגלנים שנים רבות נראו עלובים מאוד וחלקם כבר על סף קמילה. בעניין העצים, כנראה שגם האנפות לא חשו בנוח ובמצוקת הדיור שנוצרה עקב הריבוי הטבעי מיהרו להשתלט על עצים נוספים בסביבה שעדיין נראו טוב...

התושבים לא ידעו לספר מתי בדיוק החל שם קינון האנפות אך ידעו כי במהלך השנים נעשו פעולות רבות לגרוש הציפורים - הפעלת תותחי גז, תליית דחלילים, הפעלת ממטרות על העצים, צייד, שטיפת העצים בלחץ גבוה, לייזרים ותאורות. למרבה ייאושם, כל האמצעים כשלו והאנפות - בשלהן! מומחים בתחום הציפורים יעצו לתושבים שפנו אליהם שאין פתרון לאנפות בפרדס חנה, 'פשוט' צריך להתרגל אליהן וחבל על הכסף...

משהצגנו את הצעתנו לטיפול בבעיה, אנשי המועצה היו ספקנים מאד, כי הרי כבר ניסו הכל. רק משהבטחנו אחריות מלאה (אם לא נצליח - לא תשלמו), הם השתכנעו. גם לנו, מומחים בתחום הציפורים יעצו שלא ננסה כי אין פתרון לאנפות בפרדס חנה וזהו. ובכל זאת, נכנסנו לעבודה. 

עם תחילת העבודה גילינו לחרדתנו שבינתיים, יש אלף אנפיות נוספות שאף אחד לא הבחין בהן, והן כבר בקינון חדש, על שדרת עצים סמוכה.

שלושה שבועות רצופים בילינו עם האנפות, הפעלנו מגוון רחב של אמצעי גירוש, ורדפנו אותן עד חורמה. לא ויתרנו להן גם כשניסו לנוח מאיתנו על עצים סמוכים וגירשנו אותן מכל רחבי הישוב (למרות שהחוזה הוגבל לרחוב האורנים וכמה רחובות סמוכים). כצפוי (המומחים הזהירו, לא?), האנפות חזרו אחרי מספר חודשים ושוב גורשו (הבטחנו אחריות) בשיטות שלנו, עד האחרונה שבהן. מאז ועד היום, שדרת העצים ברחוב האורנים מלבלבת, העצים ירוקים האזור נקי מאנפיות, מגלנים, לשלשת ציפורים ומטרדים נלווים.

כשאנו פוגשים את התושבים הם מודים לנו שוב ושוב על ששיחררנו אותם מעול האנפות.

כתבה מהעיתון

הרחקת אנפית הבקר

תיעוד מהשטח

אנפית 6.jpg
אנפית 6.jpg
press to zoom
1/6

  אחריות מלאה  

לא הצלחנו - לא תשלמו

press to zoom
1/4

בין לקוחותינו

לחץ להגדלה

חורש פתרונות אקולוגיים    מושב קדרון 115 מיקוד:70795 טלפון: 08-8692752 פקס: 08-8692753 

yuval@horesh.co.il tomer@horesh.co.il :מייל